“Historia golfa zapisana w hikorowym drewnie”

Foto Jerzego Stalęgi

Muzeum Historii Golfa w Polsce – Kuźnia Golfa Pole Mokotowskie

Historia golfa zapisana w hikorowym drewnie” – pod takim hasłem w Muzeum Historii Golfa w Polsce – Kuźnia Golfa Pole Mokotowskie wszystkim chętnym, którzy w ostatnią sobotę odwiedzili to miejsce, zaprezentowało historię golfa. Wydarzenie odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów 2021.

W tegorocznym programie zaproponowaliśmy atrakcje, które oprócz polskich dziejów tego sportu, opowiedziały również historię sprzętu do gry. Tego dnia królowały hikorowe kije a wraz z nimi prezentacja procesu ich wytwarzania wg zaleceń sprzed 100 lat. W dłoniach uczestników znalazły się główki kijów pełne tajemniczych sygnatur. Nasz Kuźniowy clubfitter wyjaśniał, co oznaczały wykuwane na główkach symbole, prezentował, z czego wykonywano trzonki (czyli tzw. szafty), jak składano kij w całość, jak powstawały pierwsze rękojeści (czyli tzw. gripy).

fot.Jerzy Stalęga

O godz. 15.00 wystartował pokazowy turniej golfowy na 7 dołkach pitch&putt. Rywalizacja na krótkich dystansach toczyła się do ostatniego dołka, aż ostatecznie wyłonili się zwycięzcy trzech pierwszych miejsc. Obsługę turnieju zorganizowało Warszawskie Towarzystwo Golfowe, a nagrody dla zwycięzców ufundowali: Gustav Golf Resort, Marcin Paździor Chocolatier & Patissier, LepiOna Pracownia Ceramiki Katarzyna Taudul, HARMONIE producent kosmetyków naturalnych. Upominki dla wszystkich uczestników turnieju zapewnili: ręcznie robione czekolady MARTIN’S, kawa z rodzinnej włoskiej palarni Loredana Cafe, Santander Bank oraz AWF Warszawa. Muzealnym prezentem dla wszystkich było pamiątkowe wydanie, pierwsze w jęz. polskim, Reguł Gry w Golfa z 1992 r.

Po turnieju odbyła się golfowa premiera filmu z gry w golfa, rozegrana gdzieś na francuskim polu w latach 20tych XX wieku. Film jest nagrany przez hr Augusta Zamoyskiego, ostatniego właściciela pałacu w Jabłoniu – tego samego, pod murami którego już w 1908 r. członkowie rodziny Zamoyskich grali w golfa (pierwsza udokumentowana wzmianka w jęz. polskim o grze w golfa na polskich ziemiach). Film pochodzi z zasobów Muzeum Literatury w Warszawie, które objęło patronatem niniejszy pokaz. Film wzbudził spore zainteresowanie wśród gości wydarzenia.     

Aby do końca zadowolić uczestników, wszyscy przybyli zostali zaproszeni do rozegrania konkursu “nearest to the pin” (kto, najbliżej dołka). Cała trudność konkursu polegała na tym, że rozegrano go hickorowymi kijami, więc szanse były wyrównane. I zgodnie z powiedzeniem “szczęście początkującego”, w tej konkurencji wygrały osoby, które dopiero rozpoczynają swoją golfową przygodę. Dzielnie rywalizowały Panie, którym nie przeszkadzały ani długie sukienki, ani szpilki. Nagrody firmy Harmonie oraz piłki golfowe od Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet i Klubu Golfowego Komorów wręczono w dwóch kategoriach: damskiej i męskiej. Wśród gości pierwszy raz kij golfowy w dłoniach trzymała piosenkarka Gosia Andrzejewicz. Mamy nadzieję, że zarówno w przypadku Gosi, jak i innych cudownych gości, nie będzie to ostatnie spotkanie z tym sportem. Na pewno mocno kibicujemy rozbudzonym zapałom.

Wydarzeniu towarzyszył wernisaż prac artystycznych malarki Sylwii Matejkowskiej z Agencji Artystycznej Dubisz oraz artystki pracującej z gliną z pracowni ceramicznej LepiOna Katarzyny Taudul. Sylwia, zainspirowana prasowymi odkryciami naszego Muzeum, specjalnie na dzisiejsze wydarzenie przygotowała obraz inspirowany golfowymi akcentami z lat 30-tych, który od dzisiaj na stałe zagościł w muzealnej ekspozycji. Dziękujemy serdecznie za ten dar. Prace Sylwii w Kuźni Golfa można oglądać do końca obecnego sezonu. Katarzyna zaś zainspirowała nas do poszukania ciekawej formy dla planowanej kolekcji muzealnych pamiątek.  

Obsługę fotograficzną wydarzenia zapewnił Witold Smoniewski z Anatomia Fotografii. Gościnnie wspomógł fotograf Jerzy Stalęga. 

Wydarzenie patronatem honorowym objął Rektor AWF Warszawa Prof. dr hab. Bartosz Molik. W tym samym bowiem czasie, w ramach Nocy Muzeów, w murach warszawskiej sportowej uczelni odbywało się “Popołudnie z golfem”, a w programie m.in.: akademia gry na torach minigolfa prowadzona przez Minigolf Club Mazovia oraz konkurs “nearest to the pin” rozegrany pomiędzy polskimi studentami AWF Warszawa a zagranicznymi studentami przebywającymi w ramach wymiany stypendialnej Erasmus. Konkurs poprowadziła członkini PSGK. Uczestnicy kibicowali obydwu drużynom. Wydarzenie uświetniły pokazy zaprezentowane przez Zespół Tańca Ludowego i spacery po kompleksie, gdzie w rolę przewodników wcielili się studenci. Głównym organizatorem wydarzenia była Biblioteka AWF Warszawa. 

Nasze Muzeum było inicjatorem połączenia sił z AWF Warszawa, aby Warszawiakom zaprezentować golfa, w różnych jego ujęciach: od minigolfa sportowego, przez pokazowy turniej i konkursy, aż po historię obu dyscyplin.

Partnerami obydwóch wydarzeń byli: Warszawskie Towarzystwo Golfowe, European Association of Golf Historians & Collectors, Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet, Minigolf Club Mazovia, Klub Golfowy Komorów, Agencja Artystyczna Dubisz oraz Stowarzyszenie Branży Eventowej.

Wydarzenia odbyły się dzięki olbrzymiemu wsparciu Przyjaciela i Sponsora naszego Muzeum i Biblioteki AWF Warszawa – Czesława Kruka z Edynburga. To dzięki hojności Czesława i jego pomocy, zapewniony był m.in. hikorowy sprzęt golfowy, który stanowi wyposażenie muzealnego warsztatu clubfitera. Mamy nadzieję, że ta część naszej ekspozycji będzie dalej rozbudowywana, nie tylko o nowe eksponaty, ale również wiedzę i narzędzia, a opowieść o produkcji kijów wejdzie na stałe do oferty naszych lekcji muzealnych. Pierwszą udaną prezentację mamy właśnie za sobą. Grono Sponsorów uzupełnili również Golfix Marek Zagórski, Zuwika Design Artystyczna Pracownia Modniarska oraz Winston Szkoła Golfa.

Wydarzenie patronatem medialnym objęli:Golfpl.com – wiemy co w trawie piszczy, Golf Channel Polska, Przy 19 dołku podcast, TV-Golf.pl ,Passa Tygodnik Sąsiadów.

Fotorelacja w obiektywie Witolda Smoniewskiego z Anatomia Fotografii dostępna na: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=WarszawskieTowarzystwoGolfowe&set=a.1102675543562038

Fotorelacja w obiektywie Jerzego Stalęgi dostępna na: https://www.facebook.com/jerzy.stalega.1/posts/762148951167263

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl