Pete

Putting God

Japonia, kraj należący do najgęściej zaludnionych państw świata, rozsiany na licznych wyspach, z drugim co do wielkości PKB na Ziemi. Kraj, który wynalazkami i odkryciami wyprzedza zdrowy rozsądek o 20 lat, wyznaczając kierunek rozwoju nauki i techniki dla reszty świata. Kraj, gdzie przeciętny obywatel, aby wydłużyć czas pracy, sen zastępuje krótkimi drzemkami w kapsułach, czyli łóżkach rodem ze stacji kosmicznej MIR. Czy w kraju w którym najpopularniejszym sportem jest drifting (polegający na pokonywaniu zakrętów utrzymując samochód w kontrolowanym poślizgu), który posiada nadawany 24 godziny na dobę własny kanał, jest miejsce na, wydawać by się mogło, tak staroświecki sport jak golf?

Okazuje się, że tak. Japonia przeżywa obecnie szaleństwo uwielbienia nad golfem. W samym Tokio, w ścisłym centrum, pomiędzy sięgającymi nieba biurowcami wyrastają jak grzyby po deszczu DRIVING RANGE. Godzinka golfa dziennie stała się obowiązkiem każdego szanującego się (czyli zapracowanego) Japończyka, który chce pozostać modny i w zgodzie z własnym “chi”. Profesjonalny golf w kraju kwitnącej wiśni pojawił się jednak już dużo wcześniej, niż mogło by się wydawać. Jego początki szacuje się na przełom XIX i XX wieku, a pełen rozkwit w kraju sake i sushi zawdzięczają jednemu człowiekowi- Torakichi Nakamurze.

Przyszedł na świat jako syn biednego farmera w czasie pierwszej wojny światowej, 17 września 1915 roku w drugim co do wielkości mieście Japonii, słynnym na cały świat z wytwarzanych w nim opon- Yokohamie. Zafascynowany golfem od dziecka, już w wieku 14 lat został caddym, starając się jak najwięcej czasu przebywać w otoczeniu golfistów. Godziny spędzone podczas treningów na polu golfowym nie poszły na marne, już w wieku 20 lat Torakichi stał się zawodowym graczem.

Pete (bo takie przezwisko otrzymał od starszyzny na polu) swoje pierwsze wielkie zwycięstwo osiągnął, gdy w 1952 wygrał Japan Open (wchodzący w skład 5 „najbogatszych” turniejów Japan Golf Tour z łączną sumą nagród 200 mln. jenów, czyli ok. 4 mln złotych), które notabene wygrał jeszcze dwa razy, w swojej karierze (w 1956 i 1958). Jednak na iskierkę, która spowodowała wybuch szału golfa w Japonii, trzeba było czekać do 1957 roku. Nakamura (wówczas 42 letni) wraz z Koichi Ono połączyli swoje siły, aby reprezentować Kraj Kwitnącej Wiśni na Canada Cup, ostatnich eliminacjach przed Pucharem Świata. W finale, mającym miejsce na północnych polach Tokio, zmierzyli się z doskonałą technicznie drużyną Stanów Zjednoczonych- Samem Snead’em i Jimmy Demaret’em. Walka toczyła się do ostatniej kropli krwi, jednak ostatecznie zwycięstwo przypadło Japończykom, a fala popularności golfa rozlała się na całą Japonię, przeobrażając się przez ostatnie 10 lat w narodowy nałóg.
W tym samym roku na fali fantastycznej formy, Torakichi zdobył również indywidualny tytuł mistrza w Kasumigaseki Country Club w prefekturze Saitama.

Mając za sobą tak poważne sukcesy, w wieku 50 lat Nakamura skupił się na przekazywaniu swojej wiedzy i zdobytych umiejętności innym. Stał się mentorem i nauczycielem młodziutkiej jeszcze wtedy Hisako Higuchi. Wysiłek włożony w rozwój “Chako” nie poszedł na marne, gdyż w wieku 31 lat, 12 czerwca 1977 roku wygrała ona Ladies Professional Golf Association Championship stając się jedyną japonką na najwyższym stopniu podium w historii. Hisako łącznie w swej karierze zdobyła jeszcze 69 tytułów w LPGA Japan Tour, stając się w końcu dyrektorem turnieju w 1996. W 2003 została oficjalnie wpisana na Światową Listę Sław Golfa, co jednoznacznie mówi o klasie zawodniczki, a także o klasie Nakamury jako nauczyciela.

Mierzący zaledwie 158 centymetrów wzrostu “the Putting God” używał niestandardowej techniki dwustopniowego zamachu, który dodawał wirowania na końcu tylniego wymachu/ backswingu (two-step swing that added a twist at the end of the backswing). Jak mawiał: “Mały gracz musi być pomysłowy, aby wygrać”, ale zaraz dodawał: “Po prostu chciałem dołożyć kilka metrów!”. Torakichi Nakamura czynnie grał do swoich późnych lat osiemdziesiątych. Zmarł 11 lutego bieżącego roku blisko swojego domu w Tokio, w wieku 92 lat. Choć jego legenda żyje, jego śmierć pozostawiła niewyobrażalną pustkę w sercach wielu japońskich graczy, a także zakończyła pewien etap w historii japońskiego golfa.

Lista wygranych turniejów Torakichi Nakamury:

1952 Japan Open
1956 Japan Open
1957 Kanto Open, Japan PGA Championship, Canada Cup (drużynowo, wraz z Koichi Ono, a także zwycięstwo indywidualne)
1958 Japan Open, Japan PGA Championship
1959 Japan PGA Championship
1960 Chunichi Crowns
1962 Kanto Open, Japan PGA Championship
1973 Japan PGA Senior Championship
1976 Japan PGA Senior Championship