Golf Business Forum 2012

Relacja z Golf Business Forum 2012

Ponad 220 delegatów z 30 krajów wzięło udział w najważniejszym wydarzeniu branży golfowej, IX edycji KPMG Golf Business Forum.
Konferencja odbyła się w miejscowości Barga we włoskiej Toskanii w dniach 17-19 września. Kluczowymi tematami pojawiającymi się w trakcie trzydniowych obrad były innowacje i zrównoważony rozwój światowego golfa.

Konferencję otworzył szef działu innowacji w KPMG Adam Bates, który zaprezentował perspektywy technologiczne i geopolityczne, z jakimi już w nieodległej przyszłości przyjdzie zmierzyć się branży. Jego prezentacja, pokazała odbiorcom konieczność dążenia do zrównoważonego rozwoju, a swój wydźwięk miała podczas całej konferencji.

W specjalnie opracowanym na potrzeby Forum raporcie „Wizja Golfa w 2020 r.” przedstawionym przez Giles’a Morgana, szefa działu sponsoringu w firmie HSBC, określono szczegółowo trendy kształtujące przyszłość golfa. Powinniśmy m. innymi spodziewać się wzrostu znaczenia terenów wschodnich – zarówno europejskich jak i azjatyckich, feminizacji gry, konieczności zharmonizowania sportu z technologią, ekspansji golfa w aspekcie turystycznym oraz konieczności podejmowania wyzwań zrównoważonego rozwoju. Szczególnie interesująco wyglądają opinie na temat perspektyw golfa w naszym kraju. Liderzy branży są przekonani, że popularność tego sportu jeszcze zdecydowanie nie zbliżyła się do poziomu prezentowanego nie tylko przez kraje zachodnio-europejskie ale także przez inne kraje naszego regionu. Tym samym stwierdzają, że rozwój infrastruktury oraz rynku nieruchomości golfowych nastąpi już w najbliższym czasie.

Nick Faldo – jedna z najbardziej wpływowych osób światowego golfa – poruszył istotny problem powstały w ostatnim okresie, poddając w wątpliwość zasadność rozgrywania 72-dołkowego indywidualnego turnieju w formule strokeplay podczas Igrzysk Olimpijskich. Zasugerował, że być może dla popularyzacji golfa, jako sportu korzystniejszym byłoby rozegranie turnieju w mieszanej formule Foursomes, gdzie zawodnicy obu płci grają w jednej drużynie jednocześnie. Rozwiązanie to pomogłoby w rozpowszechnianie golfa wśród pań, które w chwili obecnej stanowią znikomy procent populacji graczy. Taka zmiana, przyczyniłaby się jednocześnie do większego zainteresowania sponsorów oraz mediów golfem.

Jednym z kluczowych założeń Forum była ocena możliwości rozwoju golfa we Włoszech oraz w rejonie Morza Śródziemnego. Niewykorzystany potencjał sportu i związanego z nim sektora turystycznego według wielu rozmówców stwarzają dobre perspektywy jego rozwoju. Mniej optymistyczni są lokalni gracze i inwestorzy, którzy zwracają uwagę na czynnik hamujące ten rozwój – brak zaangażowania ze strony polityków oraz braku zainteresowania ze strony mediów, tak niezbędnych dla popularyzacji golfa. Z tym problemem branża borykała się również w Polsce, co w pewnym sensie również przeszkadzało w dotychczasowym jej rozwoju. Jednak mogliśmy już pochwalić się, że widzimy pozytywne oznaki zmiany nastawienia zarówno administracji jak i mediów w naszym kraju w stosunku do biznesu golfowego. Dzięki temu upowszechnianie się golfa jako sportu powinno następować dynamiczniej a budowa infrastruktury ma być sprawniejsza, łatwiejsza i korzystniejsza dla wszystkich zainteresowanych stron

Podczas uroczystej gali nagrodę dla najbardziej wpływowego człowieka w branży odebrał Amerykanin Dana Garmany, założyciel i dyrektor generaln firmy Tron – największego operatora pól golfowych na świecie. Słuchając jego historii rodem z opowieści „american dream” można było natchnąć się optymizmem, tym bardziej, że jego zdaniem, Centralna i Wschodnia Europa już w niedługim czasie ma duże szanse stać się prawdziwym golfowym eldorado!

Efektem dyskusji podczas całej konferencji jest nadzieja uczestników na popularyzację golfa na świecie a w szczególności wśród kobiet. Wszyscy wierzą, że wielkie możliwości ma przed sobą branża w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej, czego dobitnym dowodem okazało się sondażowe pytanie o lokalizację przyszłej konferencji GBF 2013, w którym zdecydowanie wygrał nasz region. Rezultat głosowania został powszechnie odebrany, jako duży sukces zespołu GolfProperties