Golf Business Forum 2012

Relacja z Golf Business Forum 2012

Ponad 220 delegatów z 30 krajów wzięło udział w najważniejszym wydarzeniu branży golfowej, IX edycji KPMG Golf Business Forum.
Konferencja odbyła się w miejscowości Barga we włoskiej Toskanii w dniach 17-19 września. Kluczowymi tematami pojawiającymi się w trakcie trzydniowych obrad były innowacje i zrównoważony rozwój światowego golfa.

Konferencję otworzył szef działu innowacji w KPMG Adam Bates, który zaprezentował perspektywy technologiczne i geopolityczne, z jakimi już w nieodległej przyszłości przyjdzie zmierzyć się branży. Jego prezentacja, pokazała odbiorcom konieczność dążenia do zrównoważonego rozwoju, a swój wydźwięk miała podczas całej konferencji.

W specjalnie opracowanym na potrzeby Forum raporcie „Wizja Golfa w 2020 r.” przedstawionym przez Giles’a Morgana, szefa działu sponsoringu w firmie HSBC, określono szczegółowo trendy kształtujące przyszłość golfa. Powinniśmy m. innymi spodziewać się wzrostu znaczenia terenów wschodnich – zarówno europejskich jak i azjatyckich, feminizacji gry, konieczności zharmonizowania sportu z technologią, ekspansji golfa w aspekcie turystycznym oraz konieczności podejmowania wyzwań zrównoważonego rozwoju. Szczególnie interesująco wyglądają opinie na temat perspektyw golfa w naszym kraju. Liderzy branży są przekonani, że popularność tego sportu jeszcze zdecydowanie nie zbliżyła się do poziomu prezentowanego nie tylko przez kraje zachodnio-europejskie ale także przez inne kraje naszego regionu. Tym samym stwierdzają, że rozwój infrastruktury oraz rynku nieruchomości golfowych nastąpi już w najbliższym czasie.

Nick Faldo – jedna z najbardziej wpływowych osób światowego golfa – poruszył istotny problem powstały w ostatnim okresie, poddając w wątpliwość zasadność rozgrywania 72-dołkowego indywidualnego turnieju w formule strokeplay podczas Igrzysk Olimpijskich. Zasugerował, że być może dla popularyzacji golfa, jako sportu korzystniejszym byłoby rozegranie turnieju w mieszanej formule Foursomes, gdzie zawodnicy obu płci grają w jednej drużynie jednocześnie. Rozwiązanie to pomogłoby w rozpowszechnianie golfa wśród pań, które w chwili obecnej stanowią znikomy procent populacji graczy. Taka zmiana, przyczyniłaby się jednocześnie do większego zainteresowania sponsorów oraz mediów golfem.

Jednym z kluczowych założeń Forum była ocena możliwości rozwoju golfa we Włoszech oraz w rejonie Morza Śródziemnego. Niewykorzystany potencjał sportu i związanego z nim sektora turystycznego według wielu rozmówców stwarzają dobre perspektywy jego rozwoju. Mniej optymistyczni są lokalni gracze i inwestorzy, którzy zwracają uwagę na czynnik hamujące ten rozwój – brak zaangażowania ze strony polityków oraz braku zainteresowania ze strony mediów, tak niezbędnych dla popularyzacji golfa. Z tym problemem branża borykała się również w Polsce, co w pewnym sensie również przeszkadzało w dotychczasowym jej rozwoju. Jednak mogliśmy już pochwalić się, że widzimy pozytywne oznaki zmiany nastawienia zarówno administracji jak i mediów w naszym kraju w stosunku do biznesu golfowego. Dzięki temu upowszechnianie się golfa jako sportu powinno następować dynamiczniej a budowa infrastruktury ma być sprawniejsza, łatwiejsza i korzystniejsza dla wszystkich zainteresowanych stron

Podczas uroczystej gali nagrodę dla najbardziej wpływowego człowieka w branży odebrał Amerykanin Dana Garmany, założyciel i dyrektor generaln firmy Tron – największego operatora pól golfowych na świecie. Słuchając jego historii rodem z opowieści „american dream” można było natchnąć się optymizmem, tym bardziej, że jego zdaniem, Centralna i Wschodnia Europa już w niedługim czasie ma duże szanse stać się prawdziwym golfowym eldorado!

Efektem dyskusji podczas całej konferencji jest nadzieja uczestników na popularyzację golfa na świecie a w szczególności wśród kobiet. Wszyscy wierzą, że wielkie możliwości ma przed sobą branża w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej, czego dobitnym dowodem okazało się sondażowe pytanie o lokalizację przyszłej konferencji GBF 2013, w którym zdecydowanie wygrał nasz region. Rezultat głosowania został powszechnie odebrany, jako duży sukces zespołu GolfProperties

Komentarze

Komentarze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.