Wychowanie olimpijczyka – wyzwaniem dla polskiego golfa

Wychowanie olimpijczyka – wyzwaniem dla polskiego golfa
Przyszłość golfa w Polsce i jego potencjał rozwojowy były głównymi tematami konferencji prasowej, która odbyła się 13 maja w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

Nad przyszłością golfa w Polsce dyskutowali: Marek Michałowski, prezes PZG; Jarosław Sroka, prezes PGA Polska; Andrzej Person, członek prezydium PKOl, senator RP; Mateusz Kusznierewicz, ambasador turnieju LOTOS Polish Open; Mariusz Czerkawski, ambasador projektu PGA Polska Junior Academy oraz Henryk Przybylski, doradca prezesa zarządu Citi Handlowy.

Podczas konferencji prezes PZG Marek Michałowski wraz z prezesem PGA Polska Jarosławem Sroką tradycyjnie zapowiedzieli najważniejsze wydarzenie sezonu, jakim jest turniej LOTOS Polish Open 2015, który w dniach 24-29 lipca zostanie rozegrany na polu golfowym Sierra Golf Club nieopodal Trójmiasta. Mateusz Kusznierewicz, ambasador turnieju LOTOS Polish Open, podkreślił szczególną wagę turnieju w kontekście rozwijania potencjału i umiejętności polskich zawodników:

W zawodowym sporcie najważniejsze jest, aby móc konfrontować swoje umiejętności z najlepszymi w danej dyscyplinie i czerpać z ich wiedzy i doświadczenia. Turniej LOTOS Polish Open po raz kolejny daje polskim reprezentantom taką możliwość. Spójrzmy na ubiegłoroczny sukces Adriana Meronka, młodego reprezentanta Polski, który zaskoczył wszystkich bardzo wysokim poziomem gry i zakończył rywalizację w LOTOS Polish Open 2014 na piątej pozycji. Od tego czasu trwa dobra passa Adriana, która pomogła mu wspiąć się na 49 miejsce w światowym rankingu golfistów amatorów – żaden Polak nigdy nie dotarł tak wysoko – dodał żeglarski mistrz olimpijski, wielki pasjonat golfa.
Mając na uwadze konieczność wychowania kolejnych, polskich zawodników rokujących tak dobrze, jak Adrian Meronk, szczególną uwagę poświęcono problematyce rozwoju golfa juniorskiego w Polsce. Wszyscy uczestnicy dyskusji byli zgodni, że realizacji tego celu musi służyć położenie szczególnego nacisku na Narodowy Program Rozwoju Juniorów oraz startujący w tym roku projekt PGA Polska Junior Academy:
W tym sezonie szczególnie chcemy skupić się na upowszechnianiu golfa wśród najmłodszych. Tylko dzięki współpracy PGA, PZG, pól i trenerów możemy mówić o rozwoju golfa juniorskiego. Z tej przyczyny powstał program PGA Polska Junior Academy. Chcemy, aby każde dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia miało bezpłatny wstęp na pole, a koszyk piłek na driving range’u był im gwarantowany. Naszym kolejnym priorytetem jest nieustanne podnoszenie sportowej rywalizacji na zawodach LOTOS PGA Polska Tour. W związku z tym podjęliśmy rozmowy z sąsiadami zza południowej granicy, aby wspólnie wprowadzić nasze turnieje na jeszcze wyższy poziom – powiedział Jarosław Sroka, prezes PGA Polska.
Działania ukierunkowane na rozwój dyscypliny wśród dzieci i młodzieży, poprzez tworzenie warunków infrastrukturalnych do gry, wspierać będzie program promocji budowy pól publicznych. Zostanie on m.in. oparty o przygotowaną przez PZG bezpłatną publikację „Pola golfowe dla wszystkich. Poradnik inwestora”, która wkrótce trafi do wszystkich gmin w Polsce. Jego założenia przedstawił prezes Polskiego Związku Golfa – Marek Michałowski:
Wbrew temu co się powszechnie uważa, golf w Europie Zachodniej i krajach anglosaskich popularyzuje się przede wszystkim poprzez publiczne, komunalne i ogólnodostępne pola golfowe, otwarte dla wszystkich, gdzie za niewielką opłatą całe rodziny mogą czerpać radość z gry. W Polsce doczekaliśmy się już pięknych pól golfowych z prawdziwego zdarzenia, zbudowanych z rozmachem i niczym nie ujmujących swym odpowiednikom w krajach wysokorozwiniętych. Ciągle doskwiera nam jednak niewielka liczba publicznych obiektów zlokalizowanych – dosłownie i w przenośni – „bliżej ludzi”.
Realizacja tych działań nie byłaby możliwa bez wieloletniego wsparcia i zaangażowania partnerów.  Obecny na konferencji Henryk Przybylski potwierdził dalsze wsparcie ze strony banku dla działań realizowanych przez PZG i PGA Polska. Citi Handlowy konsekwentnie wspiera rozwój polskiego golfa. Tym bardziej, że widzimy, iż z roku na rok Golfistów w Polsce przybywa, a sam sport staje się coraz bardziej popularny wciąż zachowując przy tym swój prestiżowy charakter. To sport, który doskonale uzupełnia nasze relacje biznesowe zarówno te z obszaru bankowości korporacyjnej jak i prywatnej. Coraz więcej naszych klientów razem z nami wchodzi w świat golfa. Mam, więc poczucie, że nie tylko finansowo wspieramy popularyzację golfa, ale przede wszystkim dzielimy się pasją do tego sportu, która w Citi Handlowy jest bardzo żywa.
Prezes PZG wraz z Prezesem PGA Polska zapowiedzieli również Ogólnopolski Dzień Golfa. 25 maja na większości obiektów golfowych w Polsce odbędą się bezpłatne zajęcia dla wszystkich chętnych, którzy do tej pory nie mieli śmiałości, by zacząć swoją przygodę z golfem.
Ogólnopolski Dzień Golfa to doskonała okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, zauroczyć się nim i być może odnaleźć w tym swoją pasję – dodał Mariusz Czerkawski, jeden z największych promotorów golfa w Polsce.

Konferencja PZG
Konferencja PZG
Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl