Twarz – zwierciadło czasu

          

Zmarszczki są zjawiskiem naturalnym i z upływem czasu bardziej uwidaczniają się między brwiami, w bocznych okolicach oczu i ust. Pechowcy, i to nie zawsze palacze, mają zmarszczki na górnej wardze, niekoniecznie zaś smutni mają je w okolicach kącików ust. 

Terapia odmładzająca wypełniaczami

Naturę można nieco oszukać, a więc także zmarszczki można zmniejszyć lub całkowicie usunąć za pomocą tzw. wypełniaczy. Obecnie najbardziej popularnymi wypełniaczami są pochodne kwasu hialuronowego, które zapewniają utrzymanie odpowiedniej wilgotności, jędrności i elastyczności skóry. Kwas hialuronowy istnieje we wszystkich żywych organizmach i odpowiada za magazynowanie wody w tkance. Obecność w skórze odpowiednich stężeń tego kwasu sprzyja syntezie kolagenu oraz zapobiega starzeniu się skóry. 

Najbardziej znanym i bezpiecznym produktem kwasu hialuronowego jest Restilane produkcji szwedzkiej, który nie zawiera żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Nie istnieje więc ryzyko przenoszenia chorób czy wywołania reakcji alergicznej jak w przypadku kolagenu. Restilane jest w postaci żelu, podaje się go śródskórnie. W zależności od wielkości cząsteczki są stosowane 3 rodzaje preparatów: do korekcji bardzo drobnych powierzchownych zmarszczek stosuje się Restilane Fine Lines, do głębszych – Restilane, np. do powiększenia ust, zmniejszenia zmarszczek palacza na górnej wardze lub smutku w okolicach kącika ust. A w celu wygładzenia bruzd nosowo-wargowych i międzybrwiowych najlepiej zastosować Perlane. Każdy z żelów jest stosowany indywidualnie lub w połączeniu z pozostałymi. Wstrzykując kwas hialuronowy w blizny, zmarszczki, bruzdy i linie, poprawia się budowę strukturalną, a skóra ma bardziej gładki i delikatny charakter. Efekt terapeutyczny występuje natychmiast po wypełnieniu zmarszczki. Podsumowując: Restilane wygładza zmarszczki i fałdy, modeluje kontury twarzy, powiększa usta, policzki, brodę i modeluje ich kontury. Zabieg polega na wstrzykiwaniu maleńkich porcji krystalicznie czystego żelu w skórę za pomocą bardzo cienkiej igły. Cząsteczki żelu powiększają naturalną objętość tkanki, integrują się z otaczającą tkanką i po pewnym czasie ulegają wchłonięciu. Efekty zabiegu występują do 6 miesięcy, mogą jednak dłużej. Czas ten przedłuża się przy kolejnych powtarzanych zabiegach, a zależy od struktury tkanki, trybu życia i wieku pacjenta.

Zmarszczki czołowe, międzybrwiowe oraz w bocznych okolicach oczu  lepiej usuwać toksyną botulinową (np. preparatem botox), która od ponad 10 lat jest stosowana w medycynie estetycznej, a od ponad 30 lat w okulistyce, neurologii, ortopedii, rehabilitacji i gastroenterologii. W medycynie estetycznej dawka botoksu nigdy nie przekracza 100 j.m. dla jednego pacjenta, natomiast w innych specjalnościach medycznych stosuje się maksymalne dawki nawet do 300 j.m.

Efekt leczniczy po podaniu botoksu, tj. zanik zmarszczek, występuje dopiero po trzech dniach od podania go. Efekt utrzymuje się do 6 miesięcy, a więc jest to działanie przemijające i zabieg należy powtórzyć przynajmniej 2 razy w roku. Botox jest stosowany także do zmniejszenia  tzw. zmarszczek palacza na górnej wardze, a także do podniesienia kącików warg oraz zmniejszenie bruzd na szyi i wygładzania dekoltu. Po zabiegu nie wolno się kłaść ani schylać przez ok. 3 godziny. A przez 48 godzin nie można masować ani przegrzewać skóry w miejscach, gdzie podano botox.

Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej: ciąża i karmienie piersią, choroby nerwowo-mięśniowe no. mystenia gravis, stosowanie leków, np. aspiryny, aminoglikozydów lub antybiotyków makrolidowych.

Leczenie nadpotliwości

Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają 3 l potu dziennie w spoczynku, za fizjologiczne uważa się wydzielanie tylko ok. ½ l potu a ciągu dnia. Problem nadmiernej potliwości dotyczy 0,5 proc. dorosłej populacji. Toksyna botulinowa okazała się najskuteczniejszą metodą w usuwaniu nadpotliwości pod pachami, a także na rękach i stopach, a nawet na karku, czole i skroniach. Po wstrzyknięciu niewielkiej dawki botoksu zostaje zablokowane działanie nerwów, które decydują o wydzielaniu potu. Czas utrzymania się efektu terapeutycznego po zastosowaniu preparatu wynosi od 6 do nawet 18 miesięcy.

                                        Doc. dr hab. med. Romuald Olszański

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl