Kije golfowe dla początkujących.

Kupujemy pierwszy zestaw golfowy. Czym powinien się kierować początkujący golfista przy wyborze sprzętu na start. W golfie, tak jak w każdym sporcie, możemy znaleźć na rynku sprzęt z rozmaitych półek cenowo-jakościowych. Ilość kijów golfowych w zestawie może wynosić do 14, podzielonych na kilka głównych rodzajów.

W połączeniu z ogromną liczbą dodatków, dostępnych w każdym sklepie golfowym, pierwszy zakup sprzętu potrafi przysporzyć początkującemu golfiście niezłego bólu głowy. Postaramy się w tym artykule nieco pomóc i objaśnić, czym dobrze jest się kierować przy wyborze startowego zestawu do golfa i dodatków do niego.

Własne kije golfowe to podstawa – ale niekoniecznie na samym początku przygody.

Ważną rzeczą, o której wiele osób zainteresowanych golfem nie wie – i zapewne przez to część z nich nigdy na żaden obiekt golfowy nie zawita – jest to, że na początku w ogóle nie musisz przejmować się ani kijami, ani jakoś specjalnie ‘modą golfową’. Pierwsza wizyta na polu golfowym – i tak skończy się wizytą na driving range, gdzie zostaniesz zapoznany/zapoznana z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, a następnie najprostszymi wskazówkami związanymi z techniką trzymania kija i uderzania piłki golfowej. Na tym etapie nie potrzebujesz swojego własnego zestawu kijów – na każdym obiekcie jest (a przynajmniej być powinna) możliwość ich wypożyczenia. Sprzęt nie zawsze jest najwyższej klasy, ale na pierwsze kilka lekcji z trenerem czy nawet samodzielnego wybijania piłek – w zupełności wystarczy.

Ubiór golfowy nie taki straszny.

Podobnie jest z ubiorem. Choć golf jest sportem bardzo przywiązanym do tradycji i tzw. etykiety (również związanej z odpowiednim garderobą), to na pierwszym spotkaniu z golfem nie musisz przejmować się nadmiernie tym jak jesteś ubrany (a już na pewno nie ‘za ile’) 😊. W golfa gramy przeważnie na zewnątrz, więc jeśli pierwsze spotkanie z tą dyscypliną odbywa się na otwartym powietrzu, to ubierz się adekwatnie do pogody. Etykieta golfowa nie preferuje ubioru typu jeansy czy koszulki bez kołnierzyka. Jeśli jednak nieświadomy/a tego na pierwszym spotkaniu pojawisz się niechcący w takim stroju, to świat się nie zawali i nikt z pola golfowego (a szczególnie z driving range – strzelnicy golfowej) Cię nie usunie za nieprzepisowy strój. Ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że golf to aktywność fizyczna. Wiemy, że i na Giewont można iść w szpilkach lub klapkach – ale zdecydowanie nie polecamy tego obuwia na golfa (na żadnym zresztą etapie przygody z tą dyscypliną). Obuwie powinno być sportowe i wygodne. Specjalistyczne buty golfowe z kolcami (obecnie głównie wykonanymi z tworzywa) to coś, co przydaje się wyłącznie na polu. Na pierwszych spotkaniach i tak będziesz grać ze sztucznej maty, na której poślizgnięcie się jest bardzo trudne. Strój natomiast powinien być niekrępujący ruchów oraz niewyzywający. Dodamy, że w golfie dość często trzeba się schylać lub kucać, najczęściej po piłkę. Co to oznacza przy niektórych „niezbyt dopasowanych do sytuacji” ubiorach – nie musimy chyba tłumaczyć. Dlatego dobrze jest, aby koszulka, którą założymy była nieco dłuższa a spodnie/spódniczka wyposażone w pasek.

Pierwszy zestaw kijów golfowych – dylemat każdego golfisty na początku kariery

Po przebrnięciu przez kilka pierwszych i podstawowych lekcji (często w formie zorganizowanego kursu na tak zwaną ‘zieloną kartę’) zapewne już wiesz, czy i z jaką intensywnością planujesz zająć się golfem. Intensywność gry to bardzo dobra wskazówka dla zakupu pierwszego zestawu golfowego. Od tego jak często będziesz ćwiczyć – zależy bowiem jak duży i jak szybki progres osiągniesz. Zdarzają się naturalne talenty w tej dyscyplinie. Tajniki gry sprawniej też przyswajają, byli lub czynni sportowcy wywodzący się z innych dyscyplin, którym postępy w golfie przychodzą nieco łatwiej i szybciej. Jednak większość z nas obowiązuje prosta zasada – im więcej i częściej trenujesz, tym szybciej nauczysz się lepiej grać. Jest to o tyle ważne, że wybierając swój pierwszy zestaw golfowy (o czym doradzają w porządnych sklepach) należy spojrzeć w perspektywie od sezonu do trzech. Należy określić jak często i z jakim zapałem będziemy odwiedzać pole lub driving range, aby zidentyfikować „potencjał” rozwojowy i kupić zestaw odpowiedni na daną chwilę, ale także na jakiś czas do przodu.

Ogólnie, osobom, które golfa od początku traktują rekreacyjnie, polecamy bardziej wybaczające błędy, kije. Często także nieco tańsze. W golfie nie obowiązuje wcale zasada znana w większości sportów, że droższy sprzęt, przeznaczony jest wyłącznie dla zaawansowanych czy profesjonalnych graczy. Zawodowych golfistów jest na świecie raptem kilka procent, do tego należy dołożyć może 5-15% tych, którzy jako amatorzy prezentują wysoki poziom sportowy. Reszta z nas jest amatorami w pełnym tego słowa znaczeniu – producenci sprzętu nie mogą nad tym faktem przejść obojętnie i tak naprawdę rozwijają głównie ten segment, który przynosi im największe przychody – a więc kije golfowe dla tych właśnie graczy, stanowiących ok. 80% uprawiających golfa.

Rodzaje zestawów golfowych dla początkujących

Na rynku można znaleźć bardzo dużo zestawów do golfa lub pojedynczych kijów, które osoby obdarzone zdolnościami analitycznymi, mogą w takie zestawy z oferty różnych producentów, na własną rękę ‘złożyć’. W poprzednim akapicie podkreślaliśmy, że ceny kijów golfowych nie odzwierciedlają poziomu zaawansowania i przeznaczenia dla ‘zawodowców’. Jednakże, jak w każdym innym biznesie, wyższa cena zwykle idzie w parze z jakością wykonania, użytymi do produkcji materiałami, technologią, a także nakładami przeznaczonymi na marketing i promowanie marki.

Wiedząc o tym, możemy dokonać wstępnego podziału na cztery grupy kijów lub zestawów rekomendowanych na start:

– zestawy „pudełkowe” ekonomiczne

– zestawy „pudełkowe” premium

– zestawy SMU czołowych marek

– zestawy ‘full custom’

Same nazwy zapewne niewiele mówią, więc wymagają objaśnienia.

Zestawy pudełkowe to nasza własna nazwa setów, które dostarczane są… w pudełkach 😊 Chodzi o to, że producent pakuje do torby komplet sztywno określonych kijów z danego modelu. Takie zestawy można spotkać często w działach sportowych różnego rodzaju marketów oraz ofercie podstawowej sklepów specjalistycznych ze sprzętem do golfa lub internetowych. Tutaj nie mamy możliwości prawie żadnego ruchu i wyboru zestawu dopasowanego do nas w jakiś bardziej zaawansowany sposób. Musimy zdać się na to co producent przewidział i zaufać, że to będzie dla nas dobre. Nie jest to jednak wielkie zmartwienie bowiem kije golfowe w zestawach dla początkujących są dopasowane budową i składem kijów do potrzeb amatorów. Przeważnie w takich zestawach do wyboru mamy podstawowy rodzaj shaftu (stalowy lub grafitowy). Dobrze jest, jeśli istnieje możliwość wyboru krótszych lub dłuższych kijów, dopasowanych do naszego wzrostu. Dalsze ‘customizacje’ tego typu kijów, choć są możliwe – to często są mało opłacalne ekonomicznie. Zestawy ekonomiczne od sprzętu typu premium, różnią się najczęściej użytymi materiałami (nieco lżejszymi i bardziej wytrzymałymi), czasem także większą torbą, która pomieści więcej akcesoriów.

Zestawy SMU (od angielskiego Special Make Up), to zestawy specjalnie i wyłącznie produkowane dla danego rynku lub sprzedawcy. Krótko mówiąc, są to serie specjalne. Tego typu kije golfowe to rosnący trend w ostatnich latach, szczególnie wśród czołowych marek. W ostatnich latach ceny sprzętu golfowego zaczęły gwałtownie rosnąć ze względu na rosnące koszty pracy, materiałów i logistyki. Coraz więcej marek zaczęło więc przywracać do produkcji zestawy kijów, które kilka sezonów wcześniej były ‘flagowymi’ seriami. Teraz są właśnie takimi ‘specjalnymi’ kijami, posiadającymi te same technologie co kilka lat wcześniej i dostępne w cenach sprzed kilku lat. Jest to w tej chwili bardzo popularny segment ze względu na połączenie wysokiej jakości wykonania i nowoczesnych technologii z przystępną ceną. Produkty typu SMU mają w swojej ofercie na przykład marki takie jak TaylorMade czy Mizuno Golf.

Zestawy ‘full custom’ to nic innego jak bieżące, flagowe modele wszystkich producentów. Dzisiejszym trendem na rynku golfowym jest możliwość pełnej customizacji (doboru parametrów kijów do swojej gry) i zamawianie tego typu sprzętu prosto z fabryki producenta. Dzięki temu mamy pewność, że kije są w 100% dopasowane do naszego aktualnego poziomu umiejętności i budowy ciała. Jest to, niestety, opcja najdroższa, gdyż te modele w trakcie sezonu rzadko są przeceniane i dostępne są jedynie w cenach ‘katalogowych’.

Co jest najlepszym wyborem dla początkującego golfisty? Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od naszych zamierzeń w kwestii intensywności gry. Krótko mówiąc, jeśli zamierzasz być rekreacyjnym golfistą/golfistką – to być może nie ma dla Ciebie sensu kupowanie bardzo drogiego sprzętu. Oczywiście, jest to też kwestia ‘budżetu’ jaki przeznaczysz na swoje zakupy. Jeżeli w planach masz nieco bardziej intensywny rozwój swoich umiejętności golfowych i posiadasz duży zapał na początku swojej przygody – możesz pomyśleć o nieco wyższej jakości sprzęcie. Będzie służył zdecydowanie dłużej niż zestaw najtańszy i zupełnie podstawowy oraz nadąży za tobą w miarę postępów w technice swingu.

Fitting kijów golfowych dobrym pomysłem na każdym poziomie gry

Najlepszą praktyką jest udanie się do specjalistów na tak zwany fitting kijów golfowych. Jest to dostosowany do naszych aktualnych umiejętności proces doboru kijów do naszej budowy i techniki. Wielu golfistom, nawet tym którzy z tą dyscypliną mają do czynienia od wielu lat, fitting kojarzy się z usługą zarezerwowaną wyłącznie dla ‘zawodowców’. Nie jest celem tego artykułu wchodzenie w polemikę – natomiast faktem jest, że posiadając kije nawet w najmniejszym stopniu indywidualnie dopasowane (a minimum to długość, waga shaftu i rozmiar uchwytu) będzie się nam grało po prostu lepiej niż jakimiś przypadkowymi. W początkowym okresie na fittingu nie będziesz stać dwie godziny i szukać nie wiadomo jak zaawansowanych opcji sprzętowych – po prostu zostaną dokonane podstawowe pomiary ułatwiające wybranie właściwego sprzętu na tym etapie. Dlatego polecamy tego rodzaju rozmowę i spotkanie ze specjalistami od sprzętu do golfa, aby uniknąć przykrych niespodzianek (na przykład stanowczo za długich lub za trudnych kijów).

Czego się wystrzegać przy wyborze kijów do golfa, kupując pierwszy raz?

Przede wszystkim doradzamy niekupowanie używanych kijów na ślepo, bez konsultacji choćby ze znajomymi golfistami a najlepiej trenerem lub specjalistą od fittingu. Golf robi się coraz bardziej popularnym sportem w Polsce i ilość używanych zestawów w popularnych serwisach aukcyjnych jest nadzwyczaj duża. Jednak większość dostępnych tam ofert powinna trafić nie na pola golfowe i w ręce przyszłych golfistów – a do muzeum historii golfa… Sprzęt golfowy w trakcie ostatnich 20 lat ewoluował w sposób niemal porównywalny do progresu od pierwszego lotu samolotem do pierwszych odrzutowców. Postęp w materiałach, technologiach produkcji i osiągach był do tego największy w segmencie ‘game improvement’, czyli kijów najbardziej wybaczalnych przeznaczonych dla amatorów i początkujących. Dlaczego więc miałbyś/miałabyś grać kijami, które są za trudne albo nie dają przewagi technologicznej, ułatwiającej naukę i redukującej dużą część popełnianych błędów? Lepiej skonsultować upatrzony zestaw z kimś, kto ma większe doświadczenie i pomoże wybrać sprzęt odpowiedni do aktualnego poziomu, jaki reprezentujesz.

Jeśli chodzi o nowy sprzęt to bardzo popularne są ostatnio wszelkiego rodzaju recenzje i testy – szczególnie w mediach zagranicznych. Należy na pewno pamiętać, że tego typu zestawienia są z reguły sponsorowane – a dzisiejsi Youtubberzy czy inni blogerzy także są ‘na kontraktach’ większości koncernów golfowych (wystarczy prosty test – spojrzeć kto, w jakiej czapeczce pojawia się w swoich materiałach video czy blogowych 😊 Tak więc testy to fajne zestawienia, żeby zorientować się w nowościach – natomiast nie są wyznacznikami, który model czy która marka jest najlepsza na rynku. Faktem jest, że dzisiejszy postęp technologiczny dotyczy większości producentów – dlatego sprzęt jednej czy drugiej marki nie jest od siebie jakoś dramatycznie różny. Różnice, nawet jeśli występują, są minimalne i dla amatora praktycznie niezauważalne.

Redakcja poleca sklep, na którym jeszcze się nie zawiedliśmy 🙂 wystarczy kliknąć tutaj.

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl